Overenskomst
Se de gældende overenskomster, se hvordan de har udviklet sig gennem tiden og hent inspiration til, hvordan alle fordelene ved overenskomsterne kan bruges i hverdagen på virksomhederne.
Samarbejde
Et godt samarbejde udvikler medarbejdere og virksomheder i en positiv retning. Få inspiration og viden til at udvikle samarbejdet i samarbejdsudvalg, bestyrelser og europæiske samarbejdsudvalg.
Arbejdsmiljø
Et sikkert og sundt arbejdsmiljø - både fysisk og psykisk - er afgørende for at have det godt som menneske og medarbejder. CO-industri arbejder for et godt arbejdsmiljø gennem BFA Industri.
Tillidsvalgte
Bliv klogere på valg af tillidsvalgte, deres opgaver, uddannelse og muligheder. Det gælder tillidsrepræsentanter, arbejdsmiljørepræsentanter, medarbejdervalgte i bestyrelser og ESU-repræsentanter.
ARTIKLER & NYHEDER
OK25 i gang: Plads til reallønsfremgang
Dorthe Kragh
6. januar 2025
Der er plads til mærkbare forbedringer i overenskomsterne. Det fastslog CO-industris topforhandlere, Claus Jensen, formand for CO-industri og forbundsformand for Dansk Metal, og Mads Andersen, næstformand i CO-industri og gruppeformand for 3F Industri, da de i dag sammen med Dansk Industri tog hul på de afgørende forhandlinger om nye overenskomster for de 230.000 ansatte i industrien.
De økonomiske nøgletal viser nemlig, at den danske konkurrenceevne er i topform. Siden december 2023 er produktionen i industrien steget med 12 procent, og det gælder selv om den stærke medicinalindustri er trukket ud af regnskabet.
”Vi ser positivt på det. I lighed med, hvad Nationalbanken, de økonomiske vismænd, Økonomiministeriet og Finansministeriet siger, så er er vi enige i, at der er positive takter i dansk industri. Det er klart, at det også skal komme de industriansatte til gavn. Så det er med de briller, at vi kommer til at gå ind i forhandlingerne,” sagde Claus Jensen på det pressemøde, som indledte forhandlingerne.
FORVENTER REALLØNSFREMGANG
Han påpegede samtidig, at selv om reallønstabet er indhentet, så har de ansatte i industrien stadig en berettiget forventning om at få en reallønsfremgang.
”Det har vi ikke fået endnu. Vi har indhentet det, som vi var kommet bagud på grund af den høje inflation, og nu mener vi faktisk, at der er luft hos virksomhederne til, at man godt kan indhente noget af det tabte,” fastslår han.
Arbejdsgiverne ser mindre positivt på økonomien. De er enige i, at den danske økonomi er relativ god og stabil, men forude truer en usikker fremtid, hvor Danmark blandt andet skal investere massivt i forsvar og klima, og hvor der både er usikkerhed om den tyske økonomi og den amerikanske toldpolitik.
DEN RETTE BALANCE
Samtidig peger Dansk Industri på, at det danske erhvervsliv har mange forskellige gear. Nogle virksomheder har lyse fremtidsudsigter, mens andre er i vanskeligheder. Derfor er det afgørende at nå frem til en balanceret og ansvarlig aftale som i 2023.
Det er en tilgang, som CO-industri er enig i.
”Vi glæder os til – ligesom vi har gjort alle de andre gange – at nå frem til et resultat, der har den balance, der gør, at vi stadig kan have en veludviklet og stærk industri samtidig med, at medarbejderne også får glæde af alle de værdier, der bliver skabt rundt om i virksomhederne hver eneste dag,” siger Claus Jensen.
Hverken han eller Mads Andersen ønskede at komme ind på konkrete forslag til, hvordan overenskomsterne kan forbedres. Men på et spørgamål om bedre forhold for seniorer, sagde Mads Andersen:
”Vi har jo fælles interesse i at skabe nogle flere muligheder for seniorer for at blive på arbejdsmarkedet. Mange af vores medlemmer vil faktisk gerne blive på arbejdsmarkedet, men kan måske ikke være der på fuld tid. Derfor skal vi selvfølgelig også denne gang kigge på vores fritvalgskonto og vores senioraftale, og se om der skal ske nogle justeringer.”
Medlemmerne har været stærkt involveret i forberedelserne til OK25. Deres mange forslag og ideer danner baggrund for de 527 forslag til forbedringer af overenskomsterne, som topforhandlerne har med til forhandlingsbordet.
Claus Jensen og Mads Andersen er også blevet udstyret med gode argumenter fra de 1.159 tillidsvalgte, som på otte optaktsmøder rundt i landet har været med til at kvalificere forslagene med deres historier og erfaringer.
VIL DU VIDE MERE?