Overenskomst
Se de gældende overenskomster, se hvordan de har udviklet sig gennem tiden og hent inspiration til, hvordan alle fordelene ved overenskomsterne kan bruges i hverdagen på virksomhederne.
Samarbejde
Et godt samarbejde udvikler medarbejdere og virksomheder i en positiv retning. Få inspiration og viden til at udvikle samarbejdet i samarbejdsudvalg, bestyrelser og europæiske samarbejdsudvalg.
Arbejdsmiljø
Et sikkert og sundt arbejdsmiljø - både fysisk og psykisk - er afgørende for at have det godt som menneske og medarbejder. CO-industri arbejder for et godt arbejdsmiljø gennem BFA Industri.
Tillidsvalgte
Bliv klogere på valg af tillidsvalgte, deres opgaver, uddannelse og muligheder. Det gælder tillidsrepræsentanter, arbejdsmiljørepræsentanter, medarbejdervalgte i bestyrelser og ESU-repræsentanter.
ARTIKLER & NYHEDER
Medarbejdervalgte i bestyrelser er afgørende – Claus Jensen vil have flere valgt
Medarbejderrepræsentation er en del af den danske model.
Medarbejdernes plads i bestyrelseslokalet er ikke symbolpolitik, men en central del af den måde, arbejdsmarkedet hænger sammen på, lyder det fra Claus Jensen, formand for CO-industri og Dansk Metal, da han talte på CO-industris Topmøde for medarbejdervalgte bestyrelsesmedlemmer.
Claus Jensen pegede på, at medarbejderrepræsentationen er "kæmpevigtig", fordi den er stærkt knyttet til den danske arbejdsmarkedsmodel. Derfor opfordrer han til, at bestyrelsesposterne lander hos tillidsvalgte.
GOD VIDEN FOR DE TILLIDSVALGTE
”Det kan godt være, at jeg fornærmer nogen, men det er vigtigt, at det er tillidsvalgte, som bliver valgt ind i bestyrelsen. Selv om der er tavshedspligt, så giver pladsen indsigt i nogle forhold, som man gerne må bruge, når man skal forhandle løn. Du får for eksempel indblik i, om der er udvidelser på vej, og om der kommer nogle store investeringer. Det er baggrundsviden, som siger noget om, hvordan det går i virksomheden,” sagde han.
En undersøgelse fra Rockwool Fonden viser, at der kun er valgt medarbejderrepræsentanter i 20 procent af de virksomheder, hvor der er mulighed for det. I industrien er tallet lidt højere, men der mangler stadig medarbejderrepræsentanter i alt for mange virksomheder.
EN KLAR PLAN FOR VALGET
Selv oplevede han som ansat på Lindøværftet, at det var tilfældigt, hvem der blev valgt. Den holdning tog Claus Jensen et opgør med, da han blev tillidsrepræsentant.
I vores tema om medarbejdervalgte bestyrelsesmedlemmer, kan du læse mere om valget, regler, opgaver og fordelene for virksomhed og medarbejdere ved at have medarbejderrepræsentation i virksomhedens bestyrelse.
Med en klar plan og tæt samarbejde mellem de forskellige klubber på værftet blev den daværende fællestillidsrepræsentant og næstformanden i fællesklubben valgt ind på de to pladser i bestyrelsen på værftet. De rykkede helt tæt på topledelsen og Mærsk McKinney Møller med alt, hvad det medførte af viden og indflydelse.
Derfor er hans opskrift at organisere sig ud af tilfældighederne ved at lægge en plan for hvem, man stiller op, og hvem man opfordrer kollegerne til at stemme på.
Formålet var at få fællestillidsrepræsentanten og næstformanden ind på pladserne.
Claus Jensens erfaring er, at det har stor betydning, at medarbejdernes repræsentanter tør udfordre ledelsen og stille de rigtige spørgsmål.
”De medarbejdervalgte bestyrelsesmedlemmer har muligheden for at bringe deres ideer i spil og dermed være med til at skabe en sund økonomi i virksomheden, som kan give kollegerne en større bid af kagen ved lønforhandlingerne,” sagde Claus Jensen.
MEDARBEJDERVALGTE ER EN STYRKE
Han oplever også, at både bestyrelsesformændene og virksomhedsejerne har en interesse i medarbejderrepræsentationen.
”De er glade for, at der sidder folk ”fra gulvet”, som kan være med til at spille ind og udfordre ledelsen. Ofte sidder der jo nogle ejere bagved, som ikke er tæt nok på virksomheden og den daglige drift til at vide, hvad der egentlig foregår,” sagde han.
For at understøtte de nuværende medarbejdervalgte bestyrelsesmedlemmer og få valgt flere ind i de virksomheder, hvor der endnu ikke er medarbejderrepræsentation, opfordrede han fagforbundene i både CO-industri og fagbevægelsen generelt til at tage emnet mere alvorligt.
”Vi er nødt til at være bedre til at understøtte, at der er flere, der gerne vil stille op til bestyrelserne for medarbejderne. For ellers går det kun én vej, og det vil betyde, at vi får mindre indflydelse, hvilket igen vil betyde, at kollegerne får det ringere, end de kunne have haft det,” sagde han.
VIL DU VIDE MERE?