
Overenskomst
Se de gældende overenskomster, se hvordan de har udviklet sig gennem tiden og hent inspiration til, hvordan alle fordelene ved overenskomsterne kan bruges i hverdagen på virksomhederne.
Samarbejde
Et godt samarbejde udvikler medarbejdere og virksomheder i en positiv retning. Få inspiration og viden til at udvikle samarbejdet i samarbejdsudvalg, bestyrelser og europæiske samarbejdsudvalg.
Arbejdsmiljø
Et sikkert og sundt arbejdsmiljø - både fysisk og psykisk - er afgørende for at have det godt som menneske og medarbejder. CO-industri arbejder for et godt arbejdsmiljø gennem BFA Industri.
Tillidsvalgte
Bliv klogere på valg af tillidsvalgte, deres opgaver, uddannelse og muligheder. Det gælder tillidsrepræsentanter, arbejdsmiljørepræsentanter, medarbejdervalgte i bestyrelser og ESU-repræsentanter.
ARTIKLER & NYHEDER
Forberedt på en livskrise
Hvad gør vi, når en af vores kolleger bliver ramt af en stor sorg? Det spørgsmål stillede samarbejdsudvalget i GPV International A/S – Electronics i Aars sig selv og satte sig for at udarbejde en politik for livskriser.
Baggrunden var en sørgelig oplevelse, hvor en kollega ringede ind om morgenen og fortalte, at kæresten var død i løbet af natten. Kollegaen var naturligvis i chok og stor sorg, og lederen, der modtog opringningen, var i tvivl om, hvilke muligheder der var.
Det var ikke godt nok, og det skulle ikke gentage sig, var samarbejdsudvalget enige om. De havde behov for et stykke papir, som lederen kunne hive op af skuffen, hvis det skulle ske igen, og give medarbejderen klar besked om, hvilken støtte og hjælp virksomheden kan give.
Det arbejde er en af grundene til, at GPV International A/S – Electronics modtager CO-industris Samarbejdspris 2024.
EN VÆRKTØJSKASSE
”Målet var, at hvis en ringer om morgenen med en trist nyhed, så har lederen en værktøjskasse, som han eller hun bare kan åbne, så de ikke skal stå midt i krisen og opfinde den dybe tallerken igen,” forklarer Mette Nielsen, medlem af samarbejdsudvalget og medlem af HK.
Samarbejdsudvalget nedsatte et underudvalg på fire personer, som begyndte at kigge på det her med livskriser.
Nominering til CO-industris Samarbejdspris
Er du tillidsrepræsentant, og har din arbejdsplads et særligt godt samarbejde mellem ledelse og medarbejdere, så kan du nominere arbejdspladsen til CO-industris Samarbejdspris.
Udfyld dette nomineringsskema og sende det til os. Så kommer din virksomhed med i kampen om CO-industris Samarbejdspris 2025.
Du kan også sende en SMS til 1245 skriv SAMPRIS VIRKSOMHEDENS NAVN samt DIT NAVN
eller scan QR-koden:
Sidste frist for at nominere er 28. maj 2025.
”Vi synes egentlig ikke, at vi havde så mange punkter ud over det her med dødsfald, da vi startede. Men det foldede sig ud, efterhånden som vi kom til at snakke. Vi var omkring alt fra at miste et nært familiemedlem, over tabet af en kollega, til hvis folk bliver skilt. Det er jo også en sorg. Og kritisk sygdom, som også er en særlig sårbar situation,” siger Lizette Iversen, afdelingsleder og medlem af samarbejdsudvalget.
Samtidig fik de også en god diskussion om, hvilke rettigheder og muligheder den ramte kollega har, og hvordan juraen og reglerne er på området.
”Vi havde blandt andet en rigtig god debat om, hvornår det er en sygemelding, og hvornår det er fri for egen regning,” fortæller Maibritt Vith Johnsen, som er tillidsrepræsentant for 3F’erne på virksomheden. Det var også hende, der indstillede virksomheden til CO-industris Samarbejdspris.
Livskrisepolitikken er nemlig et godt eksempel på, hvordan virksomheden er blevet bedre til at inddrage medarbejderne i beslutningerne og lytte til deres ideer og erfaringer.
”Vi snakkede blandt andet om, at vi hele tiden er nødt til at tænke på, at vi alle er forskellige. Nogle har behov for at komme på arbejde, mens andre har brug for nogle uger, hvor de kan være alene og passe deres hjemmeliv,” forklarer Mette Nielsen.
DETALJERET BESKRIVELSE
Resultatet er en politik på to A4-ark, der i punktform beskriver, hvad der skal ske i tilfælde af en kollegas dødsfald, dødsfald blandt nære pårørende, alvorlig sygdom eller ulykke, langvarig sygdom hos nærmeste pårørende og skilsmisse.
GPV International A/S - Electronics i Aars leverer komplekse elektronikløsninger til nogle af verdens største og mest anerkendte virksomheder inden for bl.a. industri-, transport- og medicosektoren. Der er cirka 140 medarbejdere på virksomheden. Elektronikfabrikken er en del af den globale elektronikproducent GPV Group A/S, som blev grundlagt i 1961 og i dag har hovedsæde i Vejle. GPV Group A/S har en årlig omsætning på cirka 10 milliarder kroner og beskæftiger over 7.500 medarbejdere på verdensplan fordelt på 17 fabrikker i 12 lande.
Blandt andet er den en detaljeret beskrivelse af, hvordan en kollegas dødsfald skal håndteres. Der er for eksempel beskrevet, hvem der bliver orienteret hvornår, hvornår virksomheden flager på halv, muligheder for at få fri, og hvornår der skal indkaldes krisepsykolog.
Ved dødsfald blandt en kollegas nærmeste pårørende er der også en direkte opskrift på, hvordan nærmeste leder skal afholde en samtale med medarbejderen om behov for fravær, og hvilke informationer, den pågældende ønsker, bliver givet videre til kollegerne.
”Nu er der ingen forskel på, hvilke svar man får. Og man ved selv, hvad der skal ske. Der er tryghed i at vide, at den, der sidder i den anden ende, har styr på det og ved, om man for eksempel kan blive hjemme nogle dage,” siger Maibritt Vith Johnsen.
Det er Niels Bach, Managing Director, helt enig i.
”Et er, at vi nu har en politik, men vi har også de fire personer fra underudvalget, som har været dybt nede i det her, som vi også kan gå til, hvis der skulle ske noget. Vi står langt stærkere næste gang,” fastslår han.
VIL DU VIDE MERE?